Výživové desatero

Výběr správných potravin, jídelníček vyvážený z pohledu kvality i kvantity může výrazně zvýšit kvalitu života a dokonce sloužit i jako prevence vzniku mnoha zdravotních komplikací. Člověk může být podvyživený, i když má nadváhu. Proto je velmi důležité dbát na kvalitu potravin i na jejich pravidelný přísun. Každý chod během dne by měl být pestrý – tedy jak lahodící oku, tak prospěšný pro tělo. Díky tomu získá Váš organismus větší schopnost vypořádat se s infekcemi a urychlí se procesy hojení.

ŽELEZO

ŽELEZO

Dobrým zdrojem železa je maso a vnitřnosti, mléčné výrobky, vejce. Pozor ale na látky, které potlačují vstřebávání železa, kam patří např. kyselina šťavelová ve špenátu, koncentrovaný černý čaj, káva, červené víno a kolové nápoje. Tyto potraviny a nápoje je vhodné konzumovat nejpozději půl hodiny před tím, než budete jíst.

ZINEK

ZINEK

Dostatek zinku pokryje pestrá strava, ve které jsou zastoupeny ryby, vejce, mléčné výrobky, ovoce, zelenina, výrobky z obilovin (zejména celozrnných) a ořechy.

VÁPNÍK

VÁPNÍK

Nejlepším zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky – jogurty, tvrdé sýry, kefír nebo tvaroh. Dobré je jíst sýry večer – v noci tělo vápník lépe využívá.

VITAMÍNY

VITAMÍNY

Zařaďte do svého jídelníčku zeleninu, která je bohatým zdrojem důležitých vitamínů. Doporučují se především rajčata (obsahují vitamíny B,C, E), papriky (obsahují vitamín C) nebo česnek (obsahuje vitamíny A, B, C, E).

BÍLKOVINY

BÍLKOVINY

Je důležité dbát na dostatečný příjem bílkovin, obzvlášť u pacientů s chronickou ránou. Ty najdeme v mase, mléce a mléčných výrobcích, vejcích. Nejhůře stravitelná jsou jídla připravovaná smažením, výhodnější je přírodní úprava, co možná nejjednodušší (vaření, dušení).

CUKRY

CUKRY

Omezte příjem jednoduchých cukrů v podobě zákusků a sladkostí. Omezte slazené nápoje i tzv. light nápoje, ty kromě cukrů obsahují také velké množství aditiv.

TEKUTINY

TEKUTINY

Doporučený příjem tekutin je cca 1,5 až 2 litry za den. Nejvhodnější tekutinou je pitná voda a zelené, bylinné a černé čaje.

MENŠÍ PORCE

MENŠÍ PORCE

Příjem potravin rozdělte do 5-6 menších porcí v průběhu celého dne (po 2,5 až 3 hodinách). Každé sousto dobře rozžvýkejte, to Vám pomůže v trávení i snadnějším rozpoznání sytosti.

JEZTE POMALU

JEZTE POMALU

Jídlo si užívejte, jezte pomalu a v klidu. V průběhu jezení se vyhněte sledování televize nebo poslouchání rádia. Pokud máte možnost, tak stolujte s rodinou nebo přáteli. Zpříjemňujte si jídlo hezky prostřeným stolem a dobře větranou místností.

DOBRÁ RADA NA ZÁVĚR

DOBRÁ RADA NA ZÁVĚR

Nezanedbávejte svou stravu
– opravdu na ní záleží.