Jak se správně během horkého léta starat
o dlouhodobě se nehojící ránu?

Vysoké teploty a vlhkost chronickým ranám neprospívají, ba právě naopak můžou přispět k jejich zvětšení. Abyste se vyhnuli nečekaným potížím, věnujte proto prosíme pozornost následujícím jednoduchým doporučením.

STUDENÁ SPRCHA

STUDENÁ SPRCHA

Masáž studenou sprchou pomáhá a snižuje pocit těžkých nohou. Obzvlášť v horkých letních dnech, kdy teplo způsobuje rozšiřování žil a nepříznivě působí na oběhový systém. Je však nutné vynechat místo rány. Rána by neměla přijít do styku s vodou.

MASÁŽ

MASÁŽ

Myslete také na pravidelné masírování končetin – správně provedená masáž pozitivně působí na žilní a lymfatický oběh. Je však nutné vynechat místo rány. V místě rány se masáž neprovádí.

VYHLEDÁVEJTE CHLADNÁ MÍSTA

VYHLEDÁVEJTE CHLADNÁ MÍSTA

Snažte se léto trávit spíše ve stínu, odpočívejte.

PŘIMĚŘENÁ FYZICKÁ AKTIVITA

PŘIMĚŘENÁ FYZICKÁ AKTIVITA

Nejvhodnější fyzickou aktivitou je chůze, při které dbejte na správný výběr obuvi. Krátké procházky dělejte spíše brzo ráno, nebo pozdě večer, kdy je venkovní teplota nižší.

ODLEHČOVÁNÍ

ODLEHČOVÁNÍ

Nohy pravidelně odlehčujte – nebojte si odpočinout s nohama nahoře. Zabráníte tak otokům i riziku zvětšení chronické rány.

VHODNÉ OBLEČENÍ

VHODNÉ OBLEČENÍ

Noste volné oblečení – těsné kalhoty nebo ponožky brání volnému proudění krve. To může vést k otokům dolních končetin. Oblečení vyrobené ze vzdušného materiálu také zabrání zadržování tělesné vlhkosti.

VHODNÁ OBUV

VHODNÁ OBUV

Ačkoliv léto svádí k nošení různých sandálů a pantoflí, mějte na paměti, že Vaše obuv musí být pohodlná, správně široká, prodyšná, s pevnou podrážkou, na nízkém podpatku a s anatomickou stélkou.

VYHNĚTE SE KOUPALIŠTÍM

VYHNĚTE SE KOUPALIŠTÍM

Horké léto vyloženě vybízí k tomu, trávit čas u vody. Vysoká teplota spojená s opalováním a voda jako potencionální zdroj bakterií může Vaší ráně velmi uškodit.

ZDRAVÁ STRAVA

ZDRAVÁ STRAVA

Léto svádí k mlsání – zmrzlina, maso z grilu, alkohol… Nadměrný přísun těchto pochutin ale může uškodit. Nevynechávejte pokrmy s vlákninou a stravu bohatou na bílkoviny, vitamíny a minerály.

PITNÝ REŽIM

PITNÝ REŽIM

Obzvlášť v horkých letních měsících je důležité dodržovat pitný režim. Doporučujeme denně vypít 2-3 litry vody. Vyhýbejte se slazeným nebo perlivým nápojům. Zbytečně zatěžují váš organismus.