Jak se dá vzniku chronické rány předejít?

Vzniku chronické rány se dá předejít prevencí. Ta zahrnuje dodržováním vhodných doporučení.

  • VHODNÁ OBUV Noste kvalitní obuv a v ní vložky, které po známkách opotřebení vyměníte za nové. Toto doporučení je obzvláště důležité, pokud trpíte diabetem. Otlaky a oděrky, které vznikají nekvalitní obuví, se mohou velmi snadno změnit v chronickou ránu.
  • BĚŽNÁ KONTROLA DOLNÍCH KONČETIN své končetiny kontrolujte každý den, zda na nich nevzniká nežádoucí útvar, otlak, odřenina a podobně. Včasné odhalení vznikajícího problému velmi významně zvyšuje rychlost uzdravení. Pokud nedokážete končetiny kontrolovat sami, požádejte někoho blízkého. I když to může být nepříjemné. Následné potencionální omezení života chronickou ranou je mnohem složitější.
  • DOSTATEČNÁ HYGIENA Dbejte na dostatečnou hygienu svých dolních končetin, pečlivě je každý večer omývejte, nohy si po koupeli namažte krémem, protože u hydratované kůže je nižší riziko vzniku chronické rány. Denně mějte čisté ponožky. Obuv dobře odvětrávejte a měňte v ní vložky.
  • PRAVIDELNÁ NÁVŠTĚNA PRAKTICKÉHO LÉKAŘE Pravidelně navštěvujte svého praktického lékaře a případné podezření na jakoukoliv komplikaci s ním okamžitě konzultujte.
  • DOSTATEČNÁ VÝŽIVA Stravujte se pestře a kvalitně (ovoce, zelenina, minerály, bílkoviny, tuky). Dobrá strava má významný vliv na proces hojení. Až 95 % pacientů s chronickou ránou trpí podvýživou (podvýživa nemusí být patrná na první pohled).
  • PÉČE O CHODIDLA Dopřejte si jednou za čas kvalitní pedikúru, kde Vám profesionálně odstraní ztvrdlou kůžičku, ale také pomohou s řešením otlaků. Mohou Vám také pomoci s hydratací kůže.